free counters
 
Keynote Speakers

A1 - Environmental contaminants of emerging concern.
Miren Lopez de Alda, Spain
Adrian Covaci, Belgium
Juliane Hollender, Switzerland
Brian Brooks, Baylor, USA
Derek Muir,  Canada

A2 - Water quality and food production
Jürgen Brauch, Germany
Jana Hajslova, Czech Republic

A3 - Natural resources and mining
Paul Brunner, Austria
Gregory Lowry, USA

A4 - Advanced  oxidation processes in water and wastewater treatment
Yunho Lee, Korea
Fernando Juan Beltrán, Spain
Thomas Ternes, Germany
William Mitch, USA
Tamar Kohn, Switzerland

A5 - Air quality
George Kallos, Greece
Semra Tuncel, Turkey

B1 - Chemistry in the cultural context - safeguarding the past with responsibility towards the future
Manfred Schreiner, Austria
Catherine Vieillescazes, France
Emre Dölen, Turkey
Christine Nawa, Germany

B2 - Chemistry in the multinational European environment - education & communication
Philip Taylor, Belgium
Walter Zeller, Austria
Beatrice Marinelli, Italy
Xermán de la Fuente, Spain
Ioannis Kozaris, Greece
Sergio Tasso, Italy

B3 - EYCN career days
Luisa De Cola, France
Peter van Eenoo, Belgium
Sarah Ruthven, UK
Marie Chapman, UK
Menno de Waal, The Netherlands
Alexander Schiller, Germany
Gernot Klotz, Belgium
Javier Garcia Martinez,  Spain

C1 - Properties, structure and synthesis of materials
Martin Jansen, Germany
Paul Attfield, UK
Sven Lidin, Sweden

C2 - Nanochemistry
Eugenio Coronado, Spain
Christophe Copéret, Switzerland
Maksym Kovalenko, Switzerland
David Portehault, France

C3 - Functional materials
Russel Morris,UK
Christian Joachim, France
Rienk van Grondelle, The Netherlands
Claudia Felser, Germany

C4 - Energy materials
Md. K. Nazeeruddin, Switzerland,
Marcella Bonchio, Italy
Pedro Gomez Romero, Spain
Kristina Edstrom, Sweden

C5 - Soft solids and polymers
István Furó, Sweden
Molly Stevens, UK
Petar Petrov, Sofia, Bulgaria
Levent Toppare, Turkey
Christan Müller, Sweden

D1 - New horizons in catalysis
Franca Morazzoni, Italy
Philippe Sautet, France
Timo Repo, Finland
Anna Trezciak, Poland
Montserrat Gomez, France
Thorleif Anthonsen, Norway

D2 - Advances in inorganic synthesis
Polly Arnold, UK
Matthias Driess, Germany
Vincent Artero, France
Bas de Bruin, The Netherlands
Helma Wennemers, Sweitzerland

D3 - Synthesis of functional compounds for bioimaging jointly with E1 Imaging in the Life Sciences
Yasuteru Urano, Japan
Eva Jakab Toth, France
Mauro Botta, Italy
Vasilis Ntziachristos, Germany

D4 - Advances in organic synthesis
Troels Skrydstrup, Denmark
Stephen Hashmi, Germany
Greg Fu, USA
Jonathan Burton, UK
Nicolas Blanchard, France
Metin Balci, Turkey

E2 - Chemical Biology and Drug Discovery
Phil Jones, UK
Thomas Spangenberg, Switzerland
Hermen Overkleeft, The Netherlands
Gerald Drewes, Germany
Alleyn Plowright, Sweden

E3 - Advances in the chemistry of biomacromolecules
Edward A. Bayer,  Israel

F1 - From biomics to metabolomics to functionomics
F2 - Bioanalytics for Life Sciences

Angela Bachi, Italy
Volker Mailänder, Germany

F3 - Nanostructured natural and man-made materials
Eric O. Potma, USA
Sylvie Roke, Switzerland
Daniel Vanmaekelbergh, The Netherlands

F4 - Advances in analytical methods
Lucio Isa, Switzerland
G. Julius Vancso, The Netherlands
Harald Fuchs, Germany